Anime my life

Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Anime my life

Acest forum este dedicat animeurilor.

Ultimele subiecte

» www.MuzicaDownload.net
Full Metal Panic TSR EmptySam Aug 01 2009, 21:13 Scris de uploader_site

» REGULAMENT
Full Metal Panic TSR EmptyJoi Apr 30 2009, 20:13 Scris de Admin

» Anyoka's here!!
Full Metal Panic TSR EmptyJoi Apr 30 2009, 20:01 Scris de Admin

» top peronaje favorite
Full Metal Panic TSR EmptyVin Mar 13 2009, 15:55 Scris de Kim

» george si daisuke
Full Metal Panic TSR EmptyVin Mar 13 2009, 15:54 Scris de Kim

» arashi vs hiroyuki
Full Metal Panic TSR EmptyVin Mar 13 2009, 15:53 Scris de Kim

» schimbari
Full Metal Panic TSR EmptyVin Mar 13 2009, 15:49 Scris de Kim

» cuplul favorit
Full Metal Panic TSR EmptyVin Mar 13 2009, 15:49 Scris de Kim

» continuare ?
Full Metal Panic TSR EmptyVin Mar 13 2009, 15:48 Scris de Kim

Navigare

Anime blog

Anime

Martie 2024

LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar


    Full Metal Panic TSR

    fumoffu
    fumoffu
    Moderator
    Moderator


    masculin
    Numarul mesajelor : 164
    Varsta : 32
    Localizare : Vaslui
    Joburi/Distractii : CS..
    Stare de spirit : I'm offline...Don't bother me...
    Data de inscriere : 23/02/2008

    Full Metal Panic TSR Empty Full Metal Panic TSR

    Mesaj  fumoffu Sam Mar 01 2008, 01:07

    Full Metal Panic TSR A444916bg8

    Titlu:Full Metal Panic The Second Raid
    Gen:mecha,drama,comedy,aventure,romance,military
    Studio:Kyoto Animation
    Anul aparitiei:2005
    Numar episoade:13
    Opening theme: Minami Kaze - South Wind by Mikuni Shimokawa
    Ending theme:Mouichido Kimi ni Aitai by Mikuni Shimokawa

    Poveste:
    Seria incepe cu una dintre obijnuitele misiuni ale lui Sousuke,unde desi a fost trimisa toata echipa Melissa,Kurz si ceilalti, singurul care putea duce misiunea la indeplinire era Sousuke. Asta pentru ca el il avea pe Arbalest,robotul cu ajutorul caruia putea folosi Driverul Lambda. Sousuke inca nu reusise sa stapaneasca Driverul Lambda si de aceea misiunea a esuat.
    Fiind si soldat si elev de liceu Sousuke era in permanenta ocupat. La liceu se prezinta si diferite evenimente comice, Sousuke uitand ca de obicei caietul lui Kaname acasa si luandu-si o bataie zdravana de la aceasta.Desi Sousuke si Chidori se bat mai mereu cei doi par sa se inteleaga din ce in ce mai bine.
    Sagara este nevoit in dese randuri sa plece de la scoala, sau sa lipseasca de la examene pentru a fi prezent la datorie.Desi acesta vroia sa fie si soldat si elev, nu prea ii reusea nici una deoarece datorita numeroaselor absente Sousuke nu tine pasul cu scoala, iar ca soldat inca nu intelegea de ce nu reuseste sa controleze Driverul Lambda.
    Personajele negative ale seriei sunt Gates si gemenele Xia Yu Lan si Xia Yu Fan si o intreaga armata.Dar desi la inceput se intelege ca ele il urmeaza pe Gates ele asculta ordinele unui anumit "sensei" care se dovedeste a fi Gauron, vechiul dusman al lui Sousuke din FMP.
    Actiunea incepe sa se tensioneze odata cu aflarea vestii de catre Sousuke ca trebuie sa paraseasca Tokyo si sa se intoarca la Mithril, deoarece este inlocuit din slujba de a o pazi pe Kaname de un alt soldat. Distrus acesta isi goleste apartamentul si pleaca.Dupa ce vorbeste cu Tessa care se scuza ca a incercat tot ca sa-l tina pe Sousuke la misiunea sa, el paraseste Mithril.
    Sousuke se plimba singur prin Hong Kong cu o sticla de bautura fiind dezamagit de viata sa.
    Chidori, dupa plecarea lui Sousuke devine din ce in ce nelinistita si ingrijorata. Aceasta este urmarite de una din gemene care incearca sa o omoare insa reuseste sa scape si il cunoaste pe Leonard Testarossa. Chidori era cautata in special pentru abilitatile sale de "Whispered".
    Punctul culminant al seriei il reprezinta momentul in care Gauron ii spune lui Sousuke ca Chidori a fost omorata.Dar nici nu are timp sa realizeze acest lucru ca apare Kaname apare cu robotul sau. Chidori are grija sa-l trezeasca pe Sagara cu o mama de bataie. Sousuke salveaza situatia folosind cu maiestrie Driverul Lambda.
    Relatia dintre Sagara si Kaname ramane aceeasi in ciuda faptului ca ei sunt constienti de sentimentele lor, neavand puterea sa si le exprime.

    Personaje:
    Sagara Sousuke
    Full Metal Panic TSR Imagesic6
    Este eroul principal al seriei,fiind sergent la organizatiei Mithril.El este adesea trimis in misiuni,fiind singurul care poate opera cu driverul lambda.Fiind trimis sa o protejeze pe Kaname Chidori el se ataseaza de aceasta, insa nu realizeaza decat dupa ce este nevoit sa o abandoneze pe aceasta. Fiind un soldat iscusit acesta face fata cu greu provocarilor vietii de licean.
    Kaname Chidori
    Full Metal Panic TSR 3811056kj4
    Este o eleva de liceu din Tokyo foarte isteata, populara si matura. Aceasta este cautata de catre diferite organizatii datorita abilitatilor sale de "Whispered".
    Teletha Testarossa
    Full Metal Panic TSR Screenshotei7thhp9
    Este capitanul submarinului Tuatha de Danaan,fiind in acelasi timp superiorul lui Sousuke. Aceasta este la fel ca si Chidori o "Whispered". Parintii acesteia sunt morti dar ea a crescut in umbra fratelui sau geniu Leonard.
    Leonard Testarossa
    Full Metal Panic TSR 180pxfullmetalpanictheskx1
    Este fratele mai mare al Tessei facand parte din Amalgam.Acesta este de asemenea "Whispered" fiind permanent acompaniat de 2 roboti imbracati care il protejeaza.
    Gates
    Full Metal Panic TSR 180pxfullmetalpanictheshu6
    Este un agend al organizatiei Amalgam, fiind un personaj in general comic. Acesta de obicei isi omoara subalternii fara ezitare.
    Xia Yu Lan & Xia Yu Fan
    Full Metal Panic TSR Bscap0000iior4qa1
    Doua gemene foarte apropiate cu rol negativ care opereaza foarte bine robotii.

    Grafica:
    Mi s-a parut foarte reusita, cu numeroase culori deschise mai ales in cadrul peisajelor. Personajele sunt realizate destul de detaliate si in general grafica este una de calitate, parerea mea.

    Parere personala:
    Mi-am facut o impresie destul de buna despre acest anime in ciuda faptului ca are si parti pozitive si parti negative.Mi-a placut grafica ,melodiile,in special openingul si personajele.Un lucru de mentionat care nu prea imi place ar fi faptul ca desi Gates este realizat binisor,fiind personaj negativ si in acelasi timp reuseste sa fie si comic,canta ,danseaza,se prosteste,el arata dezastruos cu un inceput de chelie si fata jalnica.In FMP Gauron arata cat decat dar Gates este prea urat,exagerat de urat din punctul meu de vedere.Seria parca ar fi o forma mai avansata de FMP,deci celor care le-a placut FMP nu are cum sa nu le placa TSR.In ochii mei este un anime bun ,dar din seriile FMP ,fumoffu este preferatul meu^^

      Data/ora curentă este: Vin Mar 29 2024, 01:12