Anime my life

Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Anime my life

Acest forum este dedicat animeurilor.

Ultimele subiecte

» www.MuzicaDownload.net
Winamp EmptySam Aug 01 2009, 21:13 Scris de uploader_site

» REGULAMENT
Winamp EmptyJoi Apr 30 2009, 20:13 Scris de Admin

» Anyoka's here!!
Winamp EmptyJoi Apr 30 2009, 20:01 Scris de Admin

» top peronaje favorite
Winamp EmptyVin Mar 13 2009, 15:55 Scris de Kim

» george si daisuke
Winamp EmptyVin Mar 13 2009, 15:54 Scris de Kim

» arashi vs hiroyuki
Winamp EmptyVin Mar 13 2009, 15:53 Scris de Kim

» schimbari
Winamp EmptyVin Mar 13 2009, 15:49 Scris de Kim

» cuplul favorit
Winamp EmptyVin Mar 13 2009, 15:49 Scris de Kim

» continuare ?
Winamp EmptyVin Mar 13 2009, 15:48 Scris de Kim

Navigare

Anime blog

Anime

Martie 2024

LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar


2 participan?i

    Winamp

    Itchacy
    Itchacy
    Gold member
    Gold member


    masculin
    Numarul mesajelor : 472
    Varsta : 33
    Localizare : A lost city a.k.a. Bucuresti
    Joburi/Distractii : Anime , Manga , PC stuff , Gaming etc.
    Stare de spirit : Disturbed
    Data de inscriere : 13/05/2008

    Winamp Empty Winamp

    Mesaj  Itchacy Vin Mai 23 2008, 09:14

    Winamp 200px-Winamp5

    Winamp este unul dintre cele mai populare playere audio (începând cu versiunile mai recente suportă și video) pentru sistemul de operare Microsoft Windows (de aici și numele). Situl cnetDownload.com l-a așezat pe Winamp între cele mai bune aplicații în Iulie 2003 iar PC World a numit Winamp-ul "cel mai bun player de media" în martie 2007. Creatorul său este programatorul Justin Frankel.

    Este un program complex, cu multe caracteristici incluse (egalizator, sisteme de vizualizare etc.), dar adevăratele capacități sunt scoase în evidență de către plugin-urile sale. Acestea sunt fie incluse (plugin-urile pentru decodarea diverselor formate), fie se instalează și dau noi capacități playerului.

    Winamp vine cu două interfețe de bază (clasic și modern), dar puteți descărca și instala și alte interfețe. În comparație cu Windows Media Player 2, Winamp permite reluarea melodiei fără să mai efectuați voi acest lucru.


    Caracteristicile aplicației

    Extensiile acceptate de Winamp

    Deși Winamp este folosit cel mai des pentru redarea melodiilor cu extensiile mp3, wav, mid și mod, acesta poate reda mult mai multe tipuri de melodii. Iată o listă cu toate extensiile suportate de Winamp: aac, it, mod, nst, stm, aif, itz, mp1, nsv, stz, aiff, kar, mp2, ogg, ult, amf, m2v, mp3, okt, flac, vlb, mp3, m3u, m3u8, pls, asf, m4a, mp4, ptm, wav, au, mdz, mpeg, rmi, wma, avi, mid, mpg, s3m, wmv, cda, midi, mtm, s3z, xm, far, miz, nsa, snd, xmz, 669, voc, b4s, asx, wpl. . Winamp poate de asemenea să se conecteze la radio prin internet sau chiar la televiziunea prin internet.

    Interfața este compactă și este împărțită în șase ferestre:

    * Fereastra principală afișează titlul melodiei, timpul scurs sau timpul rămas din melodie, dacă aceasta este stereo sau nu, un mic sistem de vizualizare a melodiei și câți kiloherți are aceasta. Conține un meniu cu opțiuni, o bară de defilare pentru volum și butoane pentru controlul redării fișierelor: un buton pentru repetare a redării, pentru redarea fișierelor una câte una, un buton pentru redarea fișierelor aleator și bine-cunoscutele butoane pentru salt la fișierul precedent, redare, pauză, oprire, salt la fișierul următor.

    * Editorul listei de melodii afișeată fișierele ce urmează să fie redate pe două coloane: pe prima se afișează numele fișierului, pe a doua durata acestuia. În partea din jos a listei se găsesc butoane pentru organizarea listei: Add (Adăugare), Rem (prescurtarea de la remove, eliminare), Sel (prescurtarea de la select, selectare), Misc (miscelanee), Manage playlist (meniu cu opțiunile de deschidere, salvare, creere a listei).

    * Fereastra de configurare este inclusă în fereastra principală iar pțiunile ei sunt grupate în trei file: una pentru setarea egalizatorului la valorile dorite, una pentru setarea câtorva opțiuni din Winamp și una pentru alegerea unui model de culori pentru interfață (atunci când se utilizează interfața Modern). Când interfața utilizată este Classic fereastra de configurare nu mai este prezentă. În locul ei se află doar egalizatorul, care de data aceasta nu mai este alipit de fereastra principală ci se află într-o fereastră imndependentă.

    * Fereastra video este recent apărută și este destinată vizionării filmelor. Ea este alcătuită dintro porțiune pentru afișarea imaginii și o scurtă porțiune în partea de jos a ferestrei pe care se află butoane pentru: trecerea filmului în ecran întreg, pentru aducerea imaginii la dimensiunea inițială sau pentru dublarea dimensiunii imaginii, un buton pentru maximizarea ferestrei, un buton pentru televiziunea prin internet și unul pentru opțiuni. Ferestinată "vizualizării" melodiilor. În cadrul acesteia, desene complexe de mișcă după ritmul muzicii. În mod împlicit, există două tipuri de vizualizare: AVS (Advanced Visualization Studio, Studioul de Vizualizare Avansată), Nullsoft Tiny Fullscreen Visualization și Milkdrop. Milkdrop este mai pretențios deoarece are trebuie ca monitorul să aibă calitatea culorii de 16 biți pentru a putea rula. În mod implicit, fereastra de vizualizare este alipită de fereastra principală dar se poate detașa și reatașa oricând. Pe site-ul Winamp se găsesc și alte tipuri de vizualizare dar acestea nu vor sta alipite de fereastra principală, ci într-o fereastră proprie .

    * Biblioteca de media este o bibliotecă ce pune la dispoziție melodii din topuri, melodii cu rating foarte mare și chiar și unele filme.

    Studioul de vizualizare avansată (AVS)

    Winamp include un sistem de vizualizare avansată, ce conține presetări create cu ajutorul unor instrucțiuni de Visual Basic prin intermediul unei interfețe compacte. Oricine poate crea presetări, de la cele mai simple până la cele mai complexe (ce utilizează mișcare dinamică și efecte de lumină).


    Alte caracteristici

    * Winamp poate să inscripționeze CD-uri audio cu viteze de până la 48x.
    * Winamp poate "smulge" melodiile de pe CD-urile audio cu viteze de 6x în vresiunile Full și Bundle și cu o viteză nelimitată în versiunea Pro

    Sursa : aici
    Kashim
    Kashim
    Admin
    Admin


    masculin
    Numarul mesajelor : 210
    Varsta : 30
    Localizare : The Shadow Realm
    Stare de spirit : :(( sau :)) ?
    Data de inscriere : 13/01/2008

    Winamp Empty Re: Winamp

    Mesaj  Kashim Vin Mai 23 2008, 16:01

    Cine nu foloseste Winamp?A devenit ceva obligatoriu.Toata lumea cred ca are Winamp.Ce ne-am face fara el?Chiar acum il folosesc Very Happy .Are un meniu simplu, playlit'ul se face foarte usor... Desi nu e cel mai bun, e cel mai folosit si cel mai usor de utilizat.
    Itchacy
    Itchacy
    Gold member
    Gold member


    masculin
    Numarul mesajelor : 472
    Varsta : 33
    Localizare : A lost city a.k.a. Bucuresti
    Joburi/Distractii : Anime , Manga , PC stuff , Gaming etc.
    Stare de spirit : Disturbed
    Data de inscriere : 13/05/2008

    Winamp Empty Re: Winamp

    Mesaj  Itchacy Vin Mai 23 2008, 16:22

    Yep ... ai dreptate Kashim , demooo ... eu am pus review-ul asta aici pentru ca rubrica e pustie Razz si nu cred ca toata lumea stie 100% ce poate face winamp Razz anywayz , yea , we all use it , I use it , you use it ... heck! even my grandma uses it lol! ( just a joke ^^ ) oricum ... mai am de gand sa pun acum un review si despre Windows Media Player Very Happy
    Kashim
    Kashim
    Admin
    Admin


    masculin
    Numarul mesajelor : 210
    Varsta : 30
    Localizare : The Shadow Realm
    Stare de spirit : :(( sau :)) ?
    Data de inscriere : 13/01/2008

    Winamp Empty Re: Winamp

    Mesaj  Kashim Vin Mai 23 2008, 16:25

    Am vazut si pe un Windows 95 Winamp lol! Nu stiu daca nu se inchidea PC'ul cand se deschidea Winamp'ul dar cert e ca era acolo lol!

    Eu am cautat despre Windows Media Player 11 si nu am gasit decat in engleza, personal nu prea folosesc.
    Itchacy
    Itchacy
    Gold member
    Gold member


    masculin
    Numarul mesajelor : 472
    Varsta : 33
    Localizare : A lost city a.k.a. Bucuresti
    Joburi/Distractii : Anime , Manga , PC stuff , Gaming etc.
    Stare de spirit : Disturbed
    Data de inscriere : 13/05/2008

    Winamp Empty Re: Winamp

    Mesaj  Itchacy Vin Mai 23 2008, 16:30

    Chiar vroiam sa dau un edit sa anunt ca nu gasesc in RO dar se pare ca mi-ai luat-o inainte ^^ ... anywayz , si pe windows 3.1 ( care e cam de dinainte de Revolutie lol! ) merge winamp-ul Very Happy pentru ca e facut in asa fel incat sa nu ocupe nici mult spatiu pe HDD si nici sa "manance" RAM Very Happy so ... yea , winamp is awesome ... dar pentru video recomand cu caldura : VLC Player ... asta pentru ca nu necesita codec-uri ca alte player-e Very Happy

    Continut sponsorizat


    Winamp Empty Re: Winamp

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mar 29 2024, 11:34