Anime my life

Acest forum este dedicat animeurilor.

Ultimele subiecte

» www.MuzicaDownload.net
Samurai 7 EmptySam Aug 01 2009, 21:13 Scris de uploader_site

» REGULAMENT
Samurai 7 EmptyJoi Apr 30 2009, 20:13 Scris de Admin

» Anyoka's here!!
Samurai 7 EmptyJoi Apr 30 2009, 20:01 Scris de Admin

» top peronaje favorite
Samurai 7 EmptyVin Mar 13 2009, 15:55 Scris de Kim

» george si daisuke
Samurai 7 EmptyVin Mar 13 2009, 15:54 Scris de Kim

» arashi vs hiroyuki
Samurai 7 EmptyVin Mar 13 2009, 15:53 Scris de Kim

» schimbari
Samurai 7 EmptyVin Mar 13 2009, 15:49 Scris de Kim

» cuplul favorit
Samurai 7 EmptyVin Mar 13 2009, 15:49 Scris de Kim

» continuare ?
Samurai 7 EmptyVin Mar 13 2009, 15:48 Scris de Kim

Navigare

Anime blog

Anime

Iunie 2020

LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Samurai 7

fumoffu
    fumoffu
    Moderator
    Moderator

masculin
    Numarul mesajelor : 164
    Varsta : 28
    Localizare : Vaslui
    Joburi/Distractii : CS..
    Stare de spirit : I'm offline...Don't bother me...
    Data de inscriere : 23/02/2008

Samurai 7 Empty Samurai 7

Mesaj  fumoffu la data de Dum Feb 24 2008, 00:20

Samurai 7 1820samurai7sh1
    Titlu:Samurai 7
    Gen:istoric,mecha
    Producatori:GDH,GONZO
    Anul aparitiei:2004
    Numar episoade :26
    Opening theme:"Unlimited"
    Ending theme:"Fuhen"

Poveste:
    Este vorba despre taranii unui sat,numit Kanna,care erau tot timpul pradati de niste roboti numiti nobuseri..Acesti nobuseri le luau orezul satenilor ei ramanand fara mancare.Disperati,satenii,intr-o intrunire a satului impreuna cu batranul si inteleptul satului decid sa trimita pe cineva in oras sa aduca 7 samurai care sa le salveze satul..In cele din urma,in oras pleaca preoteasa apei,Kirara care spera sa gaseasca oamenii potriviti cu ajutorul cristalului ei,sora ei mai mica,Komachi,si unul dintre sateni,Rikichi. In targul din oras, sunt atacati de un hot, care le fura sacul cu orez, iar in agitatia care se creeaza, un samurai care se afla si el prin zona, reuseste sa recupereze sacul. Acesta e primul din cei 7, Katsushiro, si este si cel mai tanar si neexperimentat.
    Urmatorul pe care il intalnesc este Kikuchiyo, care e un robot, de fapt, cu o sabie mai mare ca el. Si, tot acolo, fac cunostinta si cu viitorul conducator al grupului celor 7, Kambei Shimada. Kambei il va recruta mai incolo si pe fosul sau camarad de arme,Shichiroji,si tot atras de Kambei va fi si Gorobei imediat dupa Kikuchiyo.Urmatorul recrutat va fi Heihachi, care e un maestru al stilului "Taietorul de Lemne" pentru ca, well, asta face el ca sa aiba ce manca. Iar in final, cel de-al 7-lea samurai e un asasin care lucra pentru Maro, conducatorul orasului, si care vroia sa aiba o confruntare cu Kambei pe viata si pe moarte, ca intre doi samurai adevarati. Kyuzo e ultimul dar el li se va alatura abia la lupta finala cu banditii. Asadar, dupa multe peripetii, cei 7 ajung impreuna sa formeze ultima aparare impotriva banditilor.Deci cei 7 samurai au fost:Gorobei,Katsushiro,Heihachi,Kyuzo,Kiku,Shichiroji si liderul lor,Shimada Kambei..Ajungand in sat ei afla de la sateni ca nu vor fi rasplatiti decat in orez dar samuraii au fost de acord sa-i ajute in continuare.Astfel toti s-au apucat de lucru..Fiecare samurai avea rolul lui si apoi au fost si taranii invatati macar sa traga cu arcul..In pima lor batalie ,nobuserii au fost respinsi..Taranii incepusera sa isi faca curaj si sperante de supravietuire.Totusi fiind constienti ca nu au cum sa-i invinga, samuraii s-au lasat prinsi si au atacat nava din interior. Intorcandu-se inapoi in sat, acestia cauta un nou plan deoarece stiau ca vor fi atacati din nou..Samuraii au fost nevoiti in cele din urma sa plece,sa poata sa-l infranga pe conducatorul nobuserilor,care intre timp devenise ,tanarul Ukyo..Certati intre ei,din diferite motive,samuraii se despart,si primul care se intoarce in sat este tanarul Katsushiro acum devenit un mai bun samurai,cu mai mult curaj.
    In ultimele episoade Kanna este atacata de nobuseri,ei venind intr-un numar extrem de mare.Katsushiro le face fata,pana cand apar ceilalti,mai putin Gorobei,care murise in prima batalie..Are loc confruntarea finala,in care trebuia sa se decida un invingator dintre nobuseri si cei 7 samurai uniti cu satenii din Kanna.Pe rand intr-un mod cat mai ciudat,inca 3 samurai mor,Heihachi,Kiku si Kyuzo..Dar satul este salvat,nava cea mare a nobuseriilor fiind infranta si Ukyo fiind omorat...

Grafica:Din punctul meu de vedere,grafica o fost una foarte buna,imaginile clare si variate.Fiecare anime are grafica proprie si samurai 7 mi s-a parut un anime cu grafica originala si interesanta...

Sunet: Majoritatea melodiilor sunt realizate pe baza de fluier,tobe, etc. Suna a muzica traditional japoneza, si se potriveste foarte bine.Melodia din final ,cand taranii planteaza orezul,cu tobe si clopotei este foarte interesanta si potrivita.

Parere personala:
    Spoiler:

Sincer daca finalul era altfel si Gorobei,Heihachi Kyuzo si Kiku nu mureau nu m-ar fi impresionat..Dar felul in care ei au murit m-a lasat gata.. Am sa-i i-au pe rand..Gorobei a murit mai pe la mijloc si mult prea usor dupa parerea mea..Ar fi trebuit sa mai traiasca pana mai la final..Ar fi fost mai interesant.Heihachi a murit in felul lui..De fapt nici nu putea tipul sa moara altfel decat sa vrea sa mai manance niste orez..Kyuzo,nici nu mi-a venit sa cred,sa moara asa de usor..La un timp il credeam ca e invincibil..Atat de bun mi s-a parut..Moartea lui Kiku mi s-a parut de-a dreptul cea mai frumoasa..Eu credeam ca voi vedea stiu si eu o groapa mare ,sau ceva de genul asta ... nu ghetele lui mari prinse in pamant..A fost extraordinar..Si am sa-l mai bag si pe Ukyo..Tipu a murit prea usor..Aruncat intr-o prapastie..Trebuia sa-i fi taiat capul Kambei atunci..Dar..Ultimul episod a fost frumos..Iar mormintele lor.Cu sabiile lor in pamant,au fost induiosatoare..Sincer ar fi fost cu adevarat un anime de nota zece daca mureau toti cei 7 samurai..Desi cand am vazut primul episod nu nici prin cap nu imi trecea ca o sa moara vreo unul.dar...

Watch it! afro

Acum este: Lun Iun 01 2020, 03:18